Kõrvapõletik

Kõrvapõletik ehk otiit on väga sage kaebus nii koertel kui kassidel. Enamasti esineb loomadel väliskõrvapõletikku (kuulmekäigu ja kõrvalesta põletik), mis võib aga trummikile rebenemise tõttu tüsistuda keskkõrva- ja sisekõrvapõletikuga.

Väliskõrvapõletiku sümptomid on kõrvalesta ja kuulmekäigu punetus, kõrvade sügamine, pea viltu hoidmine ja/või raputamine, halb lõhn ja liigselt nõret kõrvas.

Kõrvapõletikel on palju erinevaid põhjusi – allergiad, parasiidid (nt Otodectes lestad), võõrkehad (nt taimeosakesed), viirushaigused (nt respiratoorsed viirused kassidel), uudismoodustised (nt polüübid) jne. Otiiti võivad soodustada tegurid, mis ei taga kõrva piisavat õhutust või tekitavad liigset ärritust, näiteks rippuvad rasked kõrvad (nt spanjelitel), kitsad kuulmekäigud (nt šarpeidel), tihe ujumine või pesemine, kõrvakarvade kitkumine, liiga tihe või vale kõrvade puhastamine.

Kui kõrvas on põletiku tõttu normaalne tasakaal rikutud, hakkavad seal vohama bakterid ja pärmseened, kuulmekäik aheneb ja luustub, trummikile rebeneb ja tekib keskkõrvapõletik. See kõik raskendab paranemist.

Otiidi põhjuse leidmiseks ja õige ravi valimiseks võetakse põhjalik anamnees (looma ja haiguse lugu), seejärel toimub naha ja kõrvade ülevaatus, tihti ka kuulmekäigu uurimine otoskoobiga ja kõrvanõre mirkoskoopiline ja tsütoloogiline uuring. Harva võivad vajalikuks osutuda kõrvanõre külv, röntgenuuring ja biopsia.

Pildil paremal on allergiline (atoopiline) otiit.

Olen spetsialiseerunud loomade nahahaiguste diagnoosimisele ja ravile