Allergiad

Allergia on koertel ja kassidel väga sageli esinev haigus. See tekib siis, kui looma organism reageerib liigselt ainetele, millega ta regulaarselt kokku puutub, ning need muutuvad allergeenideks. Looma immuunsüsteem moodustab nende ainete vastu antikehi (immunoglobuliine) ja tekib sügelev nahapõletik. Kõige levinumad allergiad on putukate hammustuste (eelkõige kirpude), õhuallergeenide (eelkõige tolmulestade, hallitusseente spooride ja õietolmude) või toidukomponentide vastu.

Allergiaga kaasnev sügelus võib väljenduda kraapimise, lakkumise, närimise, hõõrumise ja pea raputamisena. Kassidel näiteks on kõige sagedasem sügeluse sümptom intensiivne lakkumine. Sügeluse tagajärjel võivad esineda nahapunetus, karvakadu, marrastusi, haavandeid, koorikuid. Allergia tihti väljendub ka kõrvapõletikuna. Tavaliselt lisandub bakteriaalne või pärmseentest tingitud infektsioon.

Esimesi sümptome võib näha juba väga noorelt, kuid allergia võib tekkida ka hilisemas eas. Allergia võib esineda kõikidel, kuid eelsoodumusega on näiteks koertest kuldsed retriiverid, labradori retriiverid, saksa lambakoerad, westhighlandi valged terjerid, sharpeid, taksid, prantsuse ja inglise buldogid ja kassidest siiamid.

Allergiaid on mitut tüüpi ning ainult sümptomite alusel neid enamasti eristada ei saa. Naha- ja veretestid haiguse diagnoosimiseks kahjuks ei sobi. Allergia diagnostika on etapiline, see tähendab, et järjest välistatakse teisi sarnaseid, sügelusega kaasnevad haigusi (enamasti nahaparasitoose) ning edasi uuritakse millise allergia või allergiatega on tegu. Täpse allergia põhjuse leidmine võib võtta 2-3 kuud, ning sellel perioodil võib olla vajalik läbida parasiiditõrje kuur ning toiduvahetus.

Allergiat ei ole kahjuks võimalik välja ravida, kuid seda saab kontrolli all hoida, mis oluliselt parandab looma elukvaliteeti. Raviskeem sõltub allergia tüübist, näiteks kirbu- või toiduallergia puhul on oluline allergeeni vältimine. Atoopilise dermatiidi (ülitundlikkus õhuallergeenide vastu) korral on oluline sümptomite vähendamiseks kasutada sügeluse- ja põletikuvastaseid ravimeid ja hoida kontrolli all bakteritest või pärmseentest tingitud infektsioone. Mõnedel loomadel on kasu immunoteraapiast ehk allergiavaktsiinist. Iga looma ravi on individuaalne ning see valitakse vastavalt looma ja tema haiguse iseärasustele.

Pildil paremal on atoopiline dermatiit (allergia õhuallergenide vastu).

Olen spetsialiseerunud loomade nahahaiguste diagnoosimisele ja ravile