Pärmseente infektsioon

Pärmseened (Malassezia liiki pärmid) kuuluvad naha ja kõrvade normaalse mikrofloora hulka. See tähendab, et nad on olemas kõikidel loomadel ning nende haiguslikuks paljunemiseks peab olema mingi lisategur või haigus. Paljunemise põhjuseks on enamasti allergiad ja nahavoldid, aga vahel ka, hormonaalsed ja muud sisehaigused.

Pärmseente ülekasv esineb enamasti koertel, harvem kassidel. Koertest on eelsoodumusega nt basset, saksa lambakoer, west highlandi valge terjer, newfoundlandi koer. Pärmseene infektsiooni puhul nahk punetab ja sügeleb, on liiga kuiv ja kõõmane või vastupidi, liiga rasvane. Võib esineda ka karvakadu. Tihti on tunda tugevat ebameeldivat lõhna. Heledad karvad võivad muutuda oma värvi ja olla roosakad kuni tumepruunid. Pikaaegsetel juhtudel võib nahk olla paksenenud ja pigmenteerunud, meenutades elevandi nahka.

Pärmseente infektsiooni diagnoosimiseks on vajalikud puutepreparaadid nahalt (tsütoloogia).

Efektiivseks raviks on vajalik haiguse algpõhjuse leidmine ning ohjamine. Pärmseente vastu kasutatakse enamasti lokaalselt šampoone, lahuseid, harvem kreeme ja suukaudseid seentevastaseid ravimeid.

Pilt paremal: kroonilise atoopilise dermatiidiga koer, kellel on sekundaarne pärmseente infektsioon

Olen spetsialiseerunud loomade nahahaiguste diagnoosimisele ja ravile