Parasiidid

Parasiitidest põhjustatud nahahaigusi esineb väga tihti. Levinumad koera ja kassi nahaparasiidid on kirbud, puugid, nahalestad ja täid. Mõned parasiidid (nt täid) on liigispetsiifilised ehk nakatavad ainult ühte loomaliiki ja koeralt kassile ega kassilt koerale edasi ei kandu. Paljud parasiidid (nt mõned sügelislestad) võivad aga üle kanduda ühelt liigilt teisele, isegi inimesele. Mõnede parasiitide (nt Sarcoptes lestade) põhiliseks kandjaks on metsloomad ja seega suurem risk nakatuda loomadel, kes elavad metsa kõrval või käivad metsas jalutamas. Mõnede parasiitide (nt kirpude) saamiseks ei pea loom üldse teiste loomadega kokku puutuma ja isegi korterist väljas käima. Mõned parasiidid (nt puugid) on sessoonsed, kuid enamus levivad aastaringselt. On ka parasiite (nt osad Demodex lestad), kelle tekitatud haigus on seotud looma immuunpuudulikkusega ja edasi ei kandu, ning teistele loomadele ega inimestele ohtlik ei ole. Mõnikord võib olla parasiidi kandjaks ka loom, kes näeb absoluutselt terve välja ning ei sügele.

Enamasti tekitavad parasiidid sügelust, võib esineda ka punetust, koorikuid, karvakadu, kõõma, liigset eritist kõrvast. Tihti lisandub ka sekundaarne bakteriaalne ja/või pärmseente infektsioon.

Parasiitide uurimiseks võetakse kliinikus nahakaapeid, trihhogrammi või uuritakse kõrvanõret mikroskoobi all. Kõiki parasiite ei ole võimalik proovidega leida ning nende kahtlusel võib olla vajalik läbida välistav parasiiditõrje.

Parasitoosid on ravitavad! Enamasti on parasiitide vastased ravimid tilkadena turjale, aga mõnede haiguste vastu on toimeaine ka tabletina. Kirpude ja puukide vastased preparaadid on saadaval enamasti ilma retseptita, kuid sügelislestade vastased ravimid on retseptiravimid. Kui on tegu parasiitidega, kes kanduvad ühelt loomalt üle teisele, siis on tähtis ravida kõiki loomi, kes on haigega kontaktis, isegi kui mõni neist näeb terve välja. Mõnikord peab lisaks loomale ravitöötlust saama ka keskkond (puur, korter või maja, vahest harva ka aed). Omanikud vajavad ravi üliharva. Lisaks parasiiditõrjele vajab loom tihti ravi ka sügeluse ja sekundaarsete infektsioonide vastu.

Pildil paremal on bullterjer demodikoosiga.

Olen spetsialiseerunud loomade nahahaiguste diagnoosimisele ja ravile