Seenhaigus

Seenhaigus ehk kassihaigus ehk dermatofütoos on dermatofüütseente (Microsporum, Trichophyton) põhjustatud naha, karvade ja vahest ka küünte infektsioon. Esineb sageli, eriti kassidel. Väga nakkav loomadele ja ka inimestele. Riskifaktoriks on vanus (väga noored ja väga vanad nakatuvad sagedamini), naha mikrotraumad (nt marrastused sügeleval loomal) ja immuunsupressioon (nt ravimite või teiste haiguste tõttu).

Nakatuda saab otsese kontakti teel haige loomaga, kuid ka kaudselt, sest seente spoorid säilivad hästi ka väliskeskkonnas. Haigel loomal tekivad karvutud laigud, nahk punetab ja ketendab. Võib esineda ka sügelust. Küünte tabandumise juhul nad deformeeruvad, ei läigi ja võivad kergesti lõheneda/murduda. Dermatofütoosi kinnitab tabandunud karvade leidmine mikroskoobi all, fluorestsents Woodi lambi all või seente kasv söötmel.

Kõige efektiivsem viis nahaseentest vabanemiseks on kasutada üheaegselt nii lokaalset kui süsteemset (ehk suukaudset) seentevastast ravi, pluss hävitada seentespoorid keskkonnas.

Pilt paremal: dermatofütoos kassil (kõrv)

 

Olen spetsialiseerunud loomade nahahaiguste diagnoosimisele ja ravile