Nahakasvajad

Erinevaid kasvajaid naha sees ja naha all esineb nii koertel kui kassidel. Koertel esineb nahakasvajaid sagedamini kui kassidel ja mõned koeratõud on lausa eelsoodumusega nende tekkeks (nt bokser, ameerika kokkerspanjel). Enamasti tekivad kasvajad vanemas eas, kuid mõnikord võib moodustisi esineda ka noortel loomadel (nt histiotsütoom kutsikatel või mastotsütoom kassipoegadel). Mõned moodustised on healoomulised (kasvavad ainult suurusesse, teistesse kudedesse ei levi ja võivad isegi spontanselt taanduda), mõned pahaloomulised (annavad siirdeid teistesse organitesse või võivad korduda juba opereeritud kohal). Nahakasvaja tekke põhjust me enamasti ei tea, kuigi on ka erandeid, nt lamerakuline kasvaja valgetel loomadel on seotud päikesepõletusega, bowenoid in situ kartsinoom kassidel põhjustatud papilloomi viiruse poolt ja histiotsütoos berni karjakoertel on pärilik haigus.

Kahjuks ei ole enamasti välimuse järgi võimalik öelda, mis kasvajaga on tegemist, kuna moodustised näevad tihti sarnased välja. Ja mõnikord ei väljendugi nahakasvaja moodustisena, vaid sümptomiks on hoopis haavand (nt lamerakulise kasvaja puhul) või nahapunetus ja ketendamine (nt epiteeliotroopse lümfoomi puhul).

Diagnoosi panemiseks on vaja lisauuringud. Kõige kiirem on võtta nõelaga moodustisest materjali ning seda mikroskoobi all hinnata (tsütoloogiline uuring). Protseduuri teostatakse enamasti ärkvel ning see ei ole loomale valus. Kuna uuritakse ainult üksikuid rakke, mis on nõela sisse jäänud, siis ei pruugi uuring alati lõpp-diagnoosi anda. Mõnikord võetakse moodustisest biopsia. Selline protseduur toimub tuimestusega ning haav suletakse õmblustega. Tihti moodustis eemaldatakse ning uuritakse tervet koe läbilõiget, mis annab kõige täpsema diagnoosi.

Esmaseid uuringuid saab teha minu vastuvõtul, kuid peale diagnoosi panekut saadan ma tihti looma edasi kirurgi juurde kasvajat eemaldama või onkoloogi juurde keemiaravile.

Pildil paremal: histiotsütoom kutsikal

Olen spetsialiseerunud loomade nahahaiguste diagnoosimisele ja ravile