Hormonaalsed haigused

Organismis on mitmeid näärmeid (endokriinorganeid), mis toodavad hormoone (nt kilpnääre toodab türoksiini, hüpofüüs kasvuhormooni jne). Hormoonid on ained, mis juba väga väikeses koguses mõjutavad organismi tööd, ning nende tasakaal on oluline kõikides elu protsessides (kasv, ainevahetus, sigimine). Kui endokriinnääre ei tee oma tööd korrektselt (reeglina on selles süüdi põletikuline või kasvajaline protsess, harvem kaasasündinud defekt) ja hormoonide tasakaal ei ole enam paigas (nt tekib liiga palju kortisooli või östrogeeni, liiga vähe türoksiini vmt), siis väljendub see tihti nahaprobleemidena. Hormoonidest tingitud haigused (endokriinhaigused) esinevad harva ning peamiselt tekitavad probleeme vanematel koertel, ning väga harva kassidel.

Enamasti on naha osas haigustunnusteks karvavahetuse häired ja karvakvaliteedi halvenemine ning hiljem karvakadu, tekivad karvutud alad. Sellistel juhtudel ei ole karvakadu tekkinud sügeluse ega nahapõletiku tagajärjel, vaid tekib iseseisvalt. Küll mõjutavad endokriinhaigused kogu organismi, seega esineb enamasti haigustunnuseid ka mujal organismis (nt kortisooli liia korral liigset joomist ja pissimist, türoksiini puuduse korral uimasust). Mõnikord on olukord hoopis vastupidi ning loomal esinevad just muud sümptomid ning nahk on korras.

Sümptomite esinemisel peab välistama muud haigused, mis põhjustavad karvakadu. Lõppdiagnoosiks on vajalikud lisauuringud (nt vereproovid või muud spetsiifilised testid).

Endokriinhaiguste ravi on tavaliselt eluaegne aga õnneks saab enamikul juhtudel haigust raviga kontrolli all hoida ning looma elukvaliteet paraneb märgatavalt, tagasi kasvavad ka karvad.

Olen spetsialiseerunud loomade nahahaiguste diagnoosimisele ja ravile